Aktuální počasí

Počasí dnes:

26. 4. 2024

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 5 až 1°C.

Typ: výsledkový servis
S „MLOKY“ SE MUSÍ POŘÁD POČÍTAT „Milí mloci! Mám dojem, že doby, kdy jsme byli schopni vyběhnout nějakou kolektivní placku, už asi skončily,“ prorokoval předseda Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK a zároveň jeho aktivní závodník Jan Fišák po sobotním závodu tříčlenných štafet na Mistrovství České republiky, které se za účasti 1800 běžců odehrály v Tisu u Blatna.

Připomeňme, že ve stejném prostoru se konalo v roce 1991 Mistrovství světa – v historii druhé na našem území, které mělo centrum právě v Mariánských Lázních.

Vzhledem k blízkosti konání se na největší kolektivní událost sezóny vydalo 34 lázeňských běžců, kteří postavili deset tříčlenných týmů, a to ještě další čtyři mládežníci bojovali v barvách západočeské oblasti.

Většina lázeňských formací obsadila v početné konkurenci příčky ve třetí nebo čtvrté desítce svých kategorií. Některé zůstaly úplně pod čarou. Například štafeta v kategorii H195, v níž sicerozbíhač Josef Milota doběhl ze svého úseku jako první, leč zapomněl orazit cílový stojan, a tak byl jeho tým diskvalifikován. Nicméně jeho kolegové Jan Fišák a Jan Sklenář běželi dost vlažně, a stejně by celkovým časem obsadili předposlední místo.

Z výsledkového hlediska stojí za zmínku 21. příčka Veroniky Plackové, Martiny Kamarytové a Radmily Miturové v kategorii D135 nebo 39. místo loni ještě juniora Vojtěcha Bartoše a dorostenců Marie Bartošové a Břetislava Miloty v kategorii MIX, v níž startovalo 110 štafet.

V neděli přišlo na řadu klání klubových smíšených družstev. K vidění jsou pokaždé nejrůznější oděvní, vlasové či kosmetické kreace. Hlavní jsou ale sportovní výkony.

Mariánskolázeňští veteráni v kategorii DH325 vstoupili do závodu solidně. Milota na prvním úseku běžel skoro bezchybně a přinesl Miturové dvouminutový náskok. Ta si počínala neméně dobře, a vzhledem k tomu, že se na dvou prvních úsecích „vyautovala“ některá družstva –diskvalifikováno bylonapříklad loni druhé Brno, jiná nabrala nečekanou ztrátu – byl najednou náskok „mloků dvanáctiminutový! S tím se tedy nepočítalo.

Zprvu skeptický Fišák docela zapomněl na předchozí poraženecká slova a do lesa vyrazil jako hasiči k ohni. Na třetím úseku se poměřoval s mnohem mladším Uherem z USK Praha – bývalým reprezentantem a medailistou z MS 1979. Obstál. Ztráta šesti minut byla s ohledem na Uherovy kvality více než přijatelná. Proti spolehlivé Stanislavě Opavové nasadili Pražané o deset let mladší Němečkovou. Náskok se tak ztenčil na osm minut, a to se ještě začaly dotahovat Pardubice a Liberec.

Přišlo vyvrcholení. Nejstarší v této kategorii Sklenář už dopředu avizoval: „Koukejte mi přinést na poslední úsek alespoň čtvrthodinový náskok. Těch 3,8 kilometrů poběžím tak hodinu.“ Kecal. Dal to za 48 minut. Běžel však proti až o deset let mladším soupeřům, a to byl hendikep příliš velký. I tak dovedl tým na stříbrné pozici, když v samotném závěru odrazil finiš Pardubic, které byly ale beztak diskvalifikovány. Zvítězili favorité z USK Praha, třetí byl Liberec. Fišákův předstartovní tip – budeme rádi, když skončíme kolem osmého místa – vzal zasvé.

Připomenout se musí sedmá příčka v kategorii MIX (60 pětičlenných družstev) – byť nevyhlašované, kterou Mariánskolázeňští sestavili za přispění hostujících borců: Bartoš, Mayer (Kašperské Hory), Pávek (Nejdek), mladší žák Ondřej Petruš a Kohoutek (Sokolov).