Aktuální počasí

Počasí dnes:

25. 4. 2024

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo déšť, od 700m srážky sněhové. Denní teploty 5 až 9°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Typ: výsledkový servis
SOUROZENCI BARTOŠOVI REPREZENTOVALI VE FINSKU 2 15. – 19. března se ve finském Keminmaa konalo Mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu dospělých, juniorské MS a ME dorostu. Do reprezentačních družstev se nominovali také dva členové Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK – Vojtěch Bartoš v kategorii dospělých a jeho mladší sestra Marie

První závod ve sprintu byl velmi rychlý a vyrovnaný, o medailích se ve všech kategoriích bojovalo až do cílové čáry. Kdo udělal byť drobnou chybu, neměl šanci. Třeba v ženském závodě se první tři vešly do dvou sekund.

Bartoš zvolil dvakrát o něco horší postup a doběhl do cíle s poměrně malou ztrátou 2:09 na vítězného Fina Saarelu. Ve světové konkurenci to však znamenalo až 44. místo.

Juniorka Bartošová měla ze svého prvního závodu na světové scéně velký respekt, běžela raději opatrně a skončila na 26. místě se ztrátou 2:32 na vítězku.

Další den byl na programu stíhací závod. Vybíhalo se s časovou ztrátou z předchozího dne. Trať mužů měřila 17,6 km a třikrát se vybíhala sjezdovka. Tratě vedly poprvé do oblasti bažin a nepřehledného svahu. Tam končily naděje na dobré umístění mnoha dobrých závodníků. Lázeňský borec se snažil probít pořadím dopředu, ale různé drobné chyby ho zbrzdily a do cíle doběhl na 42. místě. Zvítězil Nor Baklid.

Juniorky absolvovaly závod na krátké trati. Bartošová zkusila trochu rychlejší tempo. Na začátku závodu si vedla dobře, ale těsně před třetí kontrolou odbočila do špatné stopy a byla z toho tříminutová ztráta. Nebyla jediná, která chybovala, a tak nakonec byla se svým 23. místem (druhá z českých závodnic) spokojená.

Po dni volna čekal Bartoše závod na krátké trati. V úvodu si ale nepohlídal dva kratší postupy a nabral ztrátu něco přes tři minuty. V cíli z toho bylo 38. místo – jeho nejlepší výsledek na MS. Závod vyhrál Bulhar Belomazev, který o 1 vteřinu porazil Švéda Wickboma.

Juniorky běžely závod na klasické trati s hromadným startem. Ten měřil 15,9 km a dával tušit, že se nesmí plýtvat silami při zbytečných chybách. Bartošová si s tím poradila a do cíle doběhla jako nejlepší z našich se ztrátou 16 minut za vítězkou na skvělém 18. místě z 32 závodnic.

Závěr patřil tříčlenným štafetám. Do nich se Bartoš nenominoval. Bartošová běžela štafetu juniorek na druhém úseku a závod se jí povedl. Štafetu přebírala na 7. místě a dokázala ji svým bezchybným výkonem dostat na 4. příčku. Nakonec z toho bylo pěkné 5. místo.

Na mistrovství světa se ukázali i další tři zástupci západočeské oblasti. Karlovarský junior  Marek Štěrba doběhl na dlouhé trati na skvělém 4. místě, Antonín Svoboda z Plzně byl mezi dorostenci pátý na krátké trati a čtvrtý ve štafetách a v dospělých závodil plzeňský Jan Hašek – nejlépe 39. na krátké trati.