Odeslat stránku e-mailem

Obsah

ORIENTAČNÍ BĚŽCI VYSTŘÍDALI NA PARDUBICKÉM ZÁVODIŠTI KONĚ

Typ: výsledkový servis
ORIENTAČNÍ BĚŽCI VYSTŘÍDALI NA PARDUBICKÉM ZÁVODIŠTI KONĚ Diváci, sledující pravidelně dostihový závod Velká pardubická, možná nejednou zauvažovali, jaké to musí být pro ty koně náročné. Téměř identickýzážitek pocítilo na vlastním těle čtyři sta žáků a studentů, kteří se na pardubickém závodišti utkali ve finále školních výběrů v orientačním běhu.

Pravda, Taxis, Hadí příkop, Irskou lavici nebo Zahrádky nepřekonávali běžci jako čtyřnozí oři kolmo, ale třeba běhu přes oranici si užil každý dost.

Mezi školní orientační elitu se díky vítězství v krajském kole dostali také studenti z Gymnázia a obchodní akademie Mariánské Lázně.Díru do světa sice neudělali, ale už jen účast na této akci byla pro všechny zážitkem.

Manželé Luděk a Jana Bartošovi z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK přivezli do Pardubic sedmnáct studentů z prvního a druhého stupně gymnázia. V každé ze šesti vypsaných kategorií bylo zhruba sedmdesát startujících.

Na startu byli jak aktivní orientační závodníci, tak i ti, kteří se k tomuto sportu dostali poprvé právě jenom při školních závodech. O kvalitě účastníků svědčí, že mezi nimi byla například pětice borců, která bude reprezentovat Českou republiku na červnovém ME dorostu v bulharském VelikoTarnovu. Že se v jejich případě jednalo o vítěze nebo další medailisty v některé z kategorií, nepřekvapí.

Tratě měly délku 3,8 – 5,6 kilometrů a bylo na nich přes dvacet kontrol. Většina jich byla ukryta v rozích živých plotů nebo v příkopech. Pořadatelé navíc umístili do prostoru několik falešných stojanů – sice s lampiony, ale bez kontrolní krabičky. Chaos v hlavách těch méně zkušených to udělalo pořádný, což bylo vidět i na výsledných časech. Ty nejlepší se pohybovaly kolem dvaceti pěti minut.

Nejlépe si z Mariánskolázeňských vedli chlapci v kategorii H7 (6. – 7. tř. ZŠ) Jonáš Černý (15.), Samuel Janoch (16.) a Jan Pivec (20.). Jejich ztráty na vítěze bylyzhruba devítiminutové. Obdobný odstup měly také Marie Bartošová a Adéla Postránská v kategorii D7, které doběhly ve stejném čase a obsadily dělené 22. místo.

V hodnocení kolektivů obsadili lázeňští gymnazisté shodně osmnáctou příčku v kategoriích základních i středních škol.

V doplňkovém závodě VIP (doprovod a trenéři) vyběhl Luděk Bartoš pěkné páté místo.