Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 4. 2024

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 13 až 17°C. Noční teploty 7 až 3°C.

Typ: ostatní
OPEN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 2019 V sobotu 26.1. skončil v hotelu Polonia již 18. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Mariánské Lázně. Předaly se poháry, diplomy, finanční a věcné ceny a 200 účastníků akce se rozjelo ze zasněžených Mariánských lázní domů. A jaké byly výsledky?

V GM turnaji A1 byly splněny hned 2 normy IM. Jednu získal Rudik Makaryan z Ruska, druhou pak Luka Oboladze z Gruzie. O vítězství se podělili GM Plát právě s Makaryanem, kteří získali, stejně jako 3. Gumularz z Polska, 5,5 bodu. Dalším českým hráčům se již tolik nedařilo (6. místo IM Černoušek 4,5 bodu, 9. místo GM Voloshin 3,5 bodu a 10. místo Šimek 3 body).

V GM turnaji A2 zvítězil IM Liu z Číny, který získal stejně jako druhý Swayams z Indie 6,5 bodu. Oběma tak chybělo půl bodu k získání normy GM. Na bronzovém stupínku se umístil IM Kriebel s 5,5 body, čtvrtý skončil GM Šimáček se stejným bodovým ziskem. Nespokojen s výsledkem bude GM Vokáč, kterému 2,5 bodu stačilo na 9. místo.

V IM turnaji B1 suverénně zvítězil IM Nagy z Maďarska ziskem 7,5 bodu, před Florstedtem z Německa se 6,5 body ( i jemu chybělo jen 0,5 bodu k normě tentokrát IM). Třetí místo bral IM Jasný se 6 body, čtvrté pak nejmilejší české překvapení - teprve čtrnáctiletý Míča z BŠŠ, který ziskem 5,5 získal nejen řadu cenných zkušeností v silném turnaji (mimochodem neprohrál ani jednu partii), ale připsal si i sympatických 69 bodů do ELA.

V IM turnaji B2 zvítězil IM Frolov z Ukajiny se 6,5 body před Kacharavou z Gruzie se 6 body a Červeným z Poličky s 5,5 body. Na čtvrtém místě se umístil IM Juřek s 50% ziskem, tedy 4,5 body.
V otevřeném turnaji C zvítězil s přehledem Shagbazyan z Ukrajiny s 8 body. Za ním následovala trojice hráčů se 7 body, kde pomocná kritéria rozhodla o dalším pořadí – 2. Chkhaidze (Gruzie), 3. Michalczak (Německo), 4. Kushko (Ukrajina). Do první desítky celkového pořadí se vešli i 3 čeští hráči se 6,5, respektive 6 body. Na šestém a sedmém místě skončili dva talentovaní junioři Švanda (Polička) a Frank (BŠŠ), devátý potom zkušený Lys (Brušperk). První desítku uzavírá nejlepší žena v turnaji Qiu z Číny.

V seniorském turnaji D pro hráče nad 50 let zvítězil Polich z Ukrajiny se ziskem 7,5 bodu před Bartošem z Unichessu se 7 body a Kozákem z Litoměřic se 6,5 body. V kategorii nad 65 let byl nejlepší Chmelík z Litvínova se 6 body (v celkovém pořadí obsadil 5. místo), mezi ženami zvítězila Nizozemka Van Der Gissen taktéž se 6 body (v celkovém pořadí obsadila 7. místo).

Ve čtvrtek 24.1. proběhl doprovodný turnaj v bleskovém šachu. V konkurenci 48 šachistů z 10 zemí zvítězil, stejně jako v rapidu, nejvýše nasazený Shagbazyan z Ukrajiny s 10 body, před Nagym z Maďarska s 9 body a Sabukem z Polska s 8,5 body. Nejlepším českým hráčem byl na osmém místě Frank se ziskem 6 bodů.
Celý festival proběhl v přátelské atmosféře, ke které přispěli nemalou měrou hlavní rozhodčí IA Martin Dobrotka ze Slovenska, FA Kateřina Šmajzrová, NA Michal Horáček a zejména všichni zúčastnění hráči svoji fair play hrou. Skvělá poloha hotelu v samém centru Mariánských Lázní poskytla účastníkům řadu možností k návštěvě kolonády, zřídel, procházkám, absolvování masáží či posezení v kavárnách, což jsou všechno činnosti, které zkrátka k lázním patří.

Záštitu nad festivalem převzal starosta Mariánských Lázní Ing. Martin Kalina.