OPEN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 2019

Typ: výsledkový servis
OPEN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 2019 XVIII. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Mariánské Lázně začal v sobotu 19. ledna a potrvá až do následující soboty 26. ledna. Tato akce se koná, stejně jako v předchozích letech, v hotelu Polonia. Záštitu nad festivalem převzal starosta Mariánských Lázní Ing. Martin Kalina.

V rámci festivalu se konají následující turnaje:
A1 a A2 – Uzavřené velmistrovské turnaje 19.-26.1. (turnaj s možností splnění normy mezinárodního velmistra)
B1 a B2 – Uzavřené mistrovské turnaje 19.-26.1. (turnaj s možností splnění normy mezinárodního místa)
C – ratingový open turnaj 19. -26.1. (turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE)
D - seniorský turnaj +50 19.-26.1. (turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE)
E - turnaj v rapid šachu (20. 1.)
F - turnaj v bleskovém šachu (24. 1.)
V letošním roce se účastní celkem 198 hráčů v hlavních turnajích (A-D), čímž je vyrovnán loňský rekord. Zastoupeno je 23 zemí, mezi kterými je nejpočetněji zastoupena Česká republika (76), dále pak Polsko (31), Rusko (28) a Německo (18). Nechybí zástupci z Číny, Gruzie, Indie, Turecka či Malajsie.
V turnaji A1 (10 hráčů) je po 4 kolech včele mladý, teprve 14-letý Rus Makarian se 3 body, když nejprve porazil IM Černouška, poté Šimka a ve 3. kole Oboladzeho z Gruzie. Ve vítězné jízdě ho zastavil až ve 4. kole GM Chernyshov.
V turnaji A2 (10 hráčů) je po 4 kolech ve vedení početná skupina hráčů se 2,5 body. Česká republika v ní má zastoupení díky IM Kriebelovi, který po třech remízách porazil ve čtvrtém kole GM Šimáčka.
V turnaji B1(10 hráčů) vede IM Nagy z Maďarska se 3 body, před IM Jasným, z Frýdku-Místku. Který má o půl bodu méně.
V turnaji B2 (10 hráčů) po 4 kolech vede Kacharava se 3 body, který kromě 2 remíz porazil v 1. kole Petra Červeného a ve 3. IM Josefa Juřka.
V turnaji C (108 hráčů) je po 4 kolech v samostatném vedení s plným bodovým ziskem nasazená jednička turnaje Shagbazyan z Ukrajiny. Za ním následuje 7-členná smečka hráčů se 3,5 body, ve které se nachází hned čtveřice českých hráčů. Vedle zkušeného FM Lyse z Brušperka (ve 2. kole mimo jiné porazil IM Sabuka z Polska) a talentované Laurincové (ta pro změnu porazila ve 4. kole IM Varitského z Ukrajiny), to jsou mladíci Simet z Klatov a Švanda z Poličky.
V turnaji D (50 hráčů) je mezi seniory po 4 kolech prozatím nejúspěšnější trojice Polich z Ukrajiny a čeští FM Kozák z Litoměřic a Bartoš z Unichessu. Nasazená jednička FM Baum z Německa je zatím překvapivě až na jedenáctém místě s 2.5 body
V neděli se uskutečnil turnaj v rapid šachu. V konkurenci 35 šachistů zvítězil nejvýše nasazený
Shagbazyan z Ukrajiny se 6 body, před českým velmistrem Šimáčkem (taktéž 6 bodů) a Chkhaidzem
z Gruzie (5,5, bodu). O vítězství Šimáčka připravil Hoke z Litoměřic, který jej porazil již ve druhém